Πρότυπα εφαρμογής συμμετοχικών εκπαιδευτικών τεχνικών στη συνεχιζόμενη επαγγελματική περιβαλλοντική κατάρτιση
Abstract
Το περιβάλλον και ταυτόχρονα κάθε μαθησιακή δραστηριότητα που σχετίζεται με αυτό, αντιμετωπίστηκε για πολλά χρόνια ως ένα θέμα που αφορούσε μόνο μια συγκεκριμένη ομάδα ειδικών. Τις τελευταίες δεκαετίες όμως είναι αποδεκτό ότι το περιβάλλον και τα περιβαλλοντικά προβλήματα είναι μια υπόθεση που μας αφορά όλους. Η συνεχιζόμενη επαγγελματική περιβαλλοντική κατάρτιση, αποτελεί μια λειτουργία με σημαντική κοινωνική διάσταση εφόσον τα σύγχρονα κοινωνικά και πολιτικά προβλήματα σχετίζονται άμεσα με τις αλλαγές στο φυσικό περιβάλλον. Σκοπός του άρθρου αυτού είναι να παρουσιάσει δύο πρότυπα εφαρμογής συμμετοχικών τεχνικών, που μοιάζουν να είναι περισσότερο αποτελεσματικές σε προγράμματα περιβαλλοντικής επαγγελματικής κατάρτισης.