Ο Αθλητικός Προσανατολισµός και η Αθλητική Ταυτότητα Σκοπευτών των Παραολυµπιακών αγώνων της Αθήνας
DOI:
https://doi.org/10.26253/heal.uth.ojs.ispe.2005.1074Λέξεις-κλειδιά:
αθλητικός προσανατολισµός, αθλητική ταυτότητα, σκοποβολή, παραολυµπιακοί αγώνεςΠερίληψη
Σκοπός της έρευνας ήταν να εξεταστεί ο αθλητικός προσανατολισµός και η αθλητική ταυτότητα σκοπευτών των Παραολυµπιακών αγώνων της Αθήνας. Στην έρευνα συµµετείχαν 30 αθλητές σκοποβολής από διαφορετικές εθνικές οµάδες της Παραολυµπιάδας. Από αυτούς, 13 είχαν επίκτητη και 17 εκ γενετής αναπηρία. ∆ύο (2) σκοπευτές είχαν πολιοµυελίτιδα, 12 τραυµατισµό του νωτιαίου µυελού, 9 ακρωτηριασµό, και 6 δισχιδή ράχη. Η προπονητική ηλικία των συµµετεχόντων κυµαίνονταν από 1 έως 28 έτη. Οι συµµετέχοντες συµπλήρωσαν το ερωτηµατολόγιο αθλητικού προσανατολισµού, το οποίο αξιολογεί την ανταγωνιστικότητα, την προδιάθεση κατάκτησης προσωπικών στόχων και την προδιάθεση για νίκη των σκοπευτών, καθώς και το ερωτηµατολόγιο της αθλητικής ταυτότητας, που αξιολογεί τους παράγοντες της κοινωνικής ταυτότητας, της αποκλειστικότητας και της αρνητικής επίδρασης. Τα αποτελέσµατα της έρευνας έδειξαν ικανοποιητική εσωτερική συνοχή των δύο ερωτηµατολογίων. Επίσης, τα ευρήµατα της έρευνας φανέρωσαν διαφορές στον προσανατολισµό στη νίκη µε βάση την προπονητική ηλικία των συµµετεχόντων και την επίδραση της µορφής αναπηρίας στην προσωπική και κοινωνική ταυτότητα των αθλητών.