Η Επίδραση Ενός Συνδυαστικού Προγράμματος Μυϊκής Ενδυνάμωσης και Αερόβιας Άσκησης στα Μορφολογικά Χαρακτηριστικά και στη Σύσταση του Σώματος Πριν, Κατά τη Διάρκεια και Μετά την Κύηση
DOI:
https://doi.org/10.26253/heal.uth.ojs.ispe.2022.1698Λέξεις-κλειδιά:
κύηση, συνολική αύξηση βάρους, ποσοστό λίπους, δερματοπτυχές, άσκησηΠερίληψη
Η αύξηση του σωματικού βάρους αποτελεί μία από τις πλέον σημαντικές μεταβολές που λαμβάνουν χώρα
κατά την κύηση, καθώς οφείλεται τόσο σε μητρικές όσο και σε εμβρυϊκές παραμέτρους. Στην πλειοψηφία των εγκύων γυναικών η αύξηση του σωματικού βάρους υπερβαίνει τη συνιστώμενη μεταβολή, που προγράφεται στις κατευθυντήριες οδηγίες, κάτι που επιβαρύνει τη μητρική και εμβρυϊκή υγεία. H άσκηση κατά τη διάρκεια της κύησης αποτελεί μια αποτελεσματική παρέμβαση για την πρόληψη της υπερβολικής αύξησης του βάρους. O σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να μελετηθούν οι επιδράσεις ενός συνδυαστικού προγράμματος άσκησης (μυϊκής ενδυνάμωσης και αερόβιας) στα μορφολογικά χαρακτηριστικά και στη σύσταση του σώματος πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την ολοκλήρωση της κύηση σε νεαρές έγκυες γυναίκες. Στη μελέτη συμμετείχαν εθελοντικά 56 γυναίκες, ηλικίας 30,8 ± 4,3 ετών, που επιθυμούσαν κύηση. Από αυτές, οι 16 κυοφόρησαν εντός τριμήνου και εντάχθηκαν στη μελέτη. Μία γυναίκα αποκλείστηκε λόγω μαιευτικών επιπλοκών. Οι 15 γυναίκες, κατά την 20η εβδομάδα της κύησης, χωρίσθηκαν σε ομάδα άσκησης (συστηματικής επιβλεπόμενης άσκησης, n=8) και ομάδα ελέγχου (συμβουλευτικής για άσκηση, n=7). Από την 20η έως την 32η εβδομάδα κύησης, η ομάδα άσκησης
αύξησε το σωματικό βάρος κατά 6,2% και από τη βασική μέτρηση πριν την κύηση έως τρεις μήνες μετά την κύηση κατά 1,9%. Τα αντίστοιχα ποσοστά της ομάδας ελέγχου ήταν 9,2% (p<0,05 έναντι ομάδας άσκησης) και 5,6% (p<0,05). Από την 20η έως την 32η εβδομάδα κύησης, η ομάδα άσκησης ελάττωσε το ποσοστό λίπους κατά 20,5% και από τη βασική μέτρηση πριν την κύηση έως τρεις μήνες μετά την κύηση το αύξησε κατά 5,5%. Τα αντίστοιχα ποσοστά της ομάδας ελέγχου ήταν 14,2% (p<0,05) έναντι ομάδας άσκησης και 18,8% (p<0,05). Τέλος, από την 20η έως την 32η εβδομάδα κύησης, η ομάδα άσκησης αύξησε το σύνολο των δερματοπτυχών κατά 2,9% και από τη βασική μέτρηση πριν την κύηση έως τρεις μήνες μετά την κύηση κατά 8,8%. Τα αντίστοιχα ποσοστά της ομάδας ελέγχου ήταν 20,5% (p<0,05) και 32,8% (p<0,05) αντίστοιχα. Ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν υπήρξε στατιστικά σημαντική διαφορά αναφορικά με την εβδομάδα κύησης κατά τον τοκετό, το είδος του τοκετού και το Apgar Score των νεογνών (p>0,05). Επίσης, σε καμία έγκυο δεν παρουσιάστηκαν επιπλοκές κατά την παρέμβαση. Συμπερασματικά, η συστηματική και υπό επίβλεψη άσκηση επιδρά θετικά στη σύσταση του σώματος κατά την περίοδο της κύησης (ομάδα άσκησης). Η απλή σύσταση για άσκηση (ομάδα ελέγχου) επιδρά επίσης θετικά, σε μικρότερο όμως βαθμό.