Εκπαιδεύοντας Φοιτητές/τριες Αθλητικών Επιστημών ως Μέντορες: Το Πρόγραμμα SSaMs
DOI:
https://doi.org/10.26253/heal.uth.ojs.ispe.2020.1549Λέξεις-κλειδιά:
μέντορας, καθοδήγηση, φοιτητές/τριες, θετική ανάπτυξη, φυσική αγωγήΠερίληψη
Το άρθρο αυτό παρουσιάζει το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Φοιτητές/τριες Αθλητικών Επιστημών ως Μέντορες (Sport Students as Mentors) στην υλοποίηση του οποίου συμμετείχε το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Σκοπός του προγράμματος ήταν η ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού και η εκπαίδευση φοιτητών/τριών αθλητικών επιστημών ως μέντορες μαθητών/τριών που βρίσκονται σε αυξημένο κίνδυνο να εγκαταλείψουν το σχολείο. Στο πλαίσιο του προγράμματος αναπτύχθηκε ένα μάθημα για φοιτητές/τριες αθλητικών επιστημών με στόχο την ενίσχυση των γνώσεων, των δεξιοτήτων και των ικανοτήτων τους να παρέχουν καθοδήγηση και υποστήριξη σε νεαρά άτομα σε ακαδημαϊκά και άλλα πεδία μάθησης. Παράλληλα, το εκπαιδευτικό αυτό υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εκπαίδευση εκπαιδευτικών Φυσικής
Αγωγής (ΕΦΑ) και προπονητών/τριών σχετικά με το πώς θα υποστηρίξουν την θετική ανάπτυξη καθώς και την ψυχική και συναισθηματική υγεία των νεαρών ατόμων. Αρχικά, περιγράφεται η λογική που οδήγησε την ανάπτυξη του προγράμματος, ο σκοπός και οι επιδιώξεις του. Στη συνέχεια περιγράφονται οι δραστηριότητες του προγράμματος δίνοντας έμφαση στο εκπαιδευτικό υλικό που αναπτύχθηκε και στην πιλοτική εφαρμογή και αξιολόγηση του προγράμματος στην χώρα μας. Το άρθρο κλείνει με την παρουσίαση πρακτικών εφαρμογών σχετικών με την υλοποίηση του προγράμματος και προτάσεων για την περεταίρω ανάπτυξή του στο μέλλον.